Stacja Biologiczna UG Aktualności Archiwum

Nasze motyle

14.06.2017. Dziś przybyły do nas gąsienice rusałki osetnik! Siedzą w swoich pudełeczkach, jedzą coś (co to jest? nie wiadomo) i spacerują. Póki co Ich zadaniem jest rośnięcie. Po kilku dniach powinny zamienić się w poczwarki - wówczas będzie można przenieść je do pojemnika hodowlanego i czekać, aż przeobrażą się w piękne motyle. Obserwujcie nasza stronę z relacją z hodowli ;)

20.06.2017. Nasze gąsienice zamieniły się w poczwarki. Podobno należy traktować je teraz z dużą ostrożnością - zaczekać, aż porządnie stwardnieją zanim przeniesiemy je do komory hodowlanej. Więc czekamy.

22.06.2017. Dziś poczwarki zostały przełożone do dużego pudła hodowlanego. Może za wcześnie, bo niektóre z nich w trakcie przenoszenia strasznie się wierciły. Niektóre poczwarki nie przytwierdziły się do wieczka i leżą na pożywce. Zostały umieszczone w osobnej komorze, bo prawdopodobnie nie uda im się wyrosnąć w zdrowe motyle.

26.06.2017.

Są! Mamy już 8 dorosłych osobników, a 7 poczwarek czeka jeszcze na metamorfozę. W naszej komorze z "leżącymi" poczwarkami tylko jeden motyl wygląda na zdrowego. Trzy mają nie w pełni wykształcone skrzydła. Na wolność już raczej nie zostaną wypuszczone, ale czy uda im się wegetować w naszych pojemnikach hodowlanych? Zobaczymy.


27.06.2017

Wszystkie motyle już są! Niestety nie udało się podpatrzeć kluczowego momentu, czyli wychodzenia z poczwarki. Myślimy już o wypuszczeniu ich na świat. Oczywiście trójka naszych inwalidów zostanie u nas - bez możliwości sprawnego latania nie przeżyją na wolności.

28.06.2017

Dziś wielki dzień! Postanowiliśmy wypuścić motyle na wolność. Okazało się jednak, że nie wszystkie są gotowe - dwa z nich, które nie wykazywały chęci do odlotu wróciły jeszcze do pojemnika hodowlanego. Być może to te, które wylęgły się dopiero wczoraj. Będziemy je obserwować i wkrótce ponowimy próbę. Kilka z naszych motyli od razu śmiało ruszyło w świat, kilka obsiadło kwiaty pobliskiej lipy i przed podróżą postanowiło się posilić. Trzymamy kciuki za naszych podopiecznych ;)

Ostatnio modyfikowane: 28.06.2017Pozostałe artykuły w tym dziale