Stacja Biologiczna UG Aktualności Projekt PO WER w czasach pandemii

Co nowego w projekcie PO WER "Obcy atakują..."

Od 2019 roku Stacja Biologiczna realizuje skierowany do uczniów szkół projekt "Obcy atakują - młodzi odkrywcy badają rośliny inwazyjne". W tym roku w związku z pandemią nasze projektowe działania musiały ulec modyfikacjom, ale nie poddajemy się!

W maju rozpoczęliśmy współpracę z sześcioma szkołami z woj. pomorskiego, których uczniowie przy naszej pomocy realizują projekt badawczo-edukacyjny: XIV LO z Gdyni, Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym z Gdańska, LO z Nowego Dworu Gdańskiego, XIV LO z Gdańska oraz I LO z Tczewa. Ze względów epidemiologicznych szkolenie teoretyczne dotyczące biologicznych inwazji odbyło się on-line. Po zakończeniu szkolenia uczniowie wypełnili test sprawdzający ich wiedzę.

W czerwcu przeprowadziliśmy szkolenia terenowe dla dwóch grup uczniów - z XIV LO w Gdyni oraz XIV LO w Gdańsku. Ci uczestnicy projektu mogli już w czasie wakacji zacząć inwentaryzację "obcych" w swoim otoczeniu.

Pozostali uczniowie zostaną przeszkoleni we wrześniu, a zajęcia terenowe połączymy z kursem wykorzystania technik GIS w badaniach przyrodniczych. Dalszym etapem będzie praca własna uczniów, która będzie polegała na zebraniu danych na temat występowania inwazyjnych gatunków roślin w ich okolicy - zebraniu obserwacji w bazę danych oraz stworzeniu mapy rozmieszczenia stanowisk.

Drugim działaniem w projekcie jest edukacja uczniów na stworzonej przez nas ścieżce przyrodniczej w okolicach Stacji Biologicznej. Gra terenowa "Obcy atakują" jest również poświęcona roślinnym inwazjom. W tym roku przemieszczanie uczniów na zajęcia w terenie jest mocno utrudnione, dlatego realizacja tego zadania została przesunięta na koniec września/październik. A co będzie, jeśli zrekrutowane grupy nie będą mogły stawić się na trasie ścieżki edukacyjnej? Jesteśmy gotowi również na taką opcję - przygotowujemy dla uczniów wersję naszej gry on-line!

Prosimy, trzymajcie kciuki by realizacja projektu zakończyła się sukcesem!

Ostatnio modyfikowane: 01.09.2020